A vizsga lefolytatása
A vizsgák lefolytatása
Minden vizsgát olyan vizsgaközpontban kell lefolytatni, amelyet a tanúsító testület közvetlenül vagy a meghatalmazott minősítő szervezeten keresztül megállapított, jóváhagyott és felügyel.
A vizsgán a jelölt érvényes személyazonossági igazolvánnyal és a vizsgára szóló hivatalos értesítéssel jelenjen meg, amelyet kérésre be kell mutatni a vizsgáztatónak vagy a vizsga felügyelőnek.
Azt a jelöltet, aki a vizsga során nem tartja be a vizsga szabályait, vagy aki tisztességtelen magatartást tanúsít vagy ebben részes, minden további minősítő vizsgából ki kell zárni legalább egy éves időszakra.
A vizsgakérdéseket a tanúsító testületnek kell érvényesítenie. Hagyományosan előkészített papíralapú vizsgáztatás esetén a vizsgapapírokat a vizsgáztatónak kell érvényesítenie és jóváhagynia, és a tanúsító testület által jóváhagyott eljárás szerint kell osztályozni. Amikor olyan elektronikus értékelő rendszer által kiválasztott, a számítógépen megjelenő kérdések jelentik a jelölt számára az „írásbeli” vizsgát, amely osztályozza is a választ, a tanúsító testületnek kell érvényesítenie és jóváhagynia az elektronikus értékelő rendszert.
Az írásbeli (akár elektronikus vagy hagyományos) és a gyakorlati minősítővizsgákat a vizsgáztatónak vagy az ő felelőssége alá tartozó egy vagy több gyakorlott felügyelőnek kell felügyelnie.
A vizsgáztatónak nem szabad vizsgáztatni azt a jelöltet:
a) akit ő készített fel a vizsgára, a képzés befejezését követő két éves időszakban,
b) aki (folyamatosan vagy időszakosan) ugyanabban a szervezetben dolgozik, mint a vizsgáztató.
A tanúsító testület jóváhagyásával a gyakorlati vizsgához a jelölt használhatja a saját eszközeit.
A jelöltek számára tilos a vizsga területére bármit is bevinni, kivéve, ha azt a vizsgáztató határozottan engedélyezte.
A vizsga ismétlése
A nem etikus viselkedés miatt sikertelen jelöltnek legalább 12 hónapig kell várnia az újra jelentkezés előtt.
Az a jelölt, akinek nem sikerült elérnie a tanúsításhoz szükséges osztályzatot bármely részvizsgán, kétszer ismételheti az(oka)t, de az ismétlővizsga ne legyen az eredeti vizsgát követő egy hónapnál hamarabb - kivéve, ha a jelölt megfelelően teljesíti a tanúsító testület számára elfogadható, további képzést - és ne legyen az eredeti vizsga után 2 évnél később.
MEGJEGYZÉS: „Részvizsga” ebben az összefüggésben: az 1. és 2. szint esetén az általános, szak- és gyakorlati vizsga, a 3. szintű alapvizsga A, B és C része, a 3. szintű fővizsga D, E és F része.
A minden engedélyezett ismétlővizsgát nem megfelelően teljesítő jelöltnek az új jelöltekre vonatkozó eljárásnak megfelelően kell jelentkezni és vizsgázni.