Tanúsítási feltételek
Tanúsítás
Általános feltételek
A minősítő vizsga, illetve a tanúsítás előtt a jelölt teljesítse a látásra és a képzettségre vonatkozó minimális követelményeket, az ipari jártassága minimális követelményeit, valamint a tanúsító testület által elismert elméleti és gyakorlati szakmai képzést.
Látási követelmények minden szint esetén
A jelöltnek okirattal kell igazolnia, hogy látása a következő követelményeknek megfelelő:
a) a közellátás élessége tegye lehetővé legalább
b) a színlátás akkor megfelelő, ha a jelölt képes felismerni és megkülönböztetni a munkáltató által meghatározott, a roncsolásmentes vizsgálati eljárások során használatos színeket vagy szürke árnyalatokat.
A tanúsító testület megfontolhatja az a) bekezdés szerinti követelmények helyettesítését valamilyen más megoldással.
A tanúsítást követően a közellátás élességét évente kell vizsgálni és a munkáltatónak ezt igazolnia kell.
A képzésre történő jelentkezés feltétele
Az 1-es szintű képzésre jelentkezés feltétele az alapfokú (általános iskolai) végzettség után – befejezett középfokú tanulmányokkal, iskolarendszerben és/vagy felnőttképzés keretében – megszerzett képesítés. Ez a feltétel független a középfokú végzettség megszerzésének időpontjától.
A nem érettségizett személyek képzésének és tanúsításának rendje
Azok az 1-es szintű képzésre jelentkezők, akik az előző feltételnek eleget tesznek, de nem szereztek érettségi bizonyítványt, a tanúsításhoz szükséges anyagvizsgáló képző tanfolyamra jelentkezés előtt kötelesek előzetes tudásfelmérő vizsgát tenni a Tanúsító Testületek egyikénél. A tanfolyamra való jelentkezés feltétele az előzetes tudásfelmérő vizsga sikeres teljesítése.
Vizsga szabályai:
- A feleletválasztós kérdéseknél 4 lehetséges válaszból kell kiválasztani az 1 helyeset.
- A kifejtendő kérdések célja a szövegértés a fogalmazáskészség és az általános tájékozottság felmérése.
- A 22 matematika, a 10 fizika és az 1-1 kifejtendő válaszos kérdés egy-egy vizsgarészt képez. Az felel meg a vizsgán, aki mind a négy vizsgarészben külön-külön legalább 70%-os teljesítményt ér el.
- A vizsga időtartama 90 perc.
A korlátozott érvényességű tanúsítványokra vonatkozó szabályok
Képzés
A jelölt igazolja a tanúsító testület számára elfogadható okirattal, hogy megfelelő eredménnyel végezte el a megpályázott eljárásra és szintre vonatkozó szakképzést.
Minden szint esetén a jelöltnek megfelelően kell teljesítenie a tanúsító testület által elismert elméleti és gyakorlati szakképzést.
A 3. szint esetén a 2. táblázat szerinti minimális képzési követelmények mellett a minősítésre való felkészülés teljesíthető különböző, a jelölt tudományos és műszaki hátterétől függő módon, ideértve más szakképzési tanfolyamokon, konferenciákon vagy szemináriumokon való részvételt, könyvekből, időszakos vagy más szakmai nyomtatott vagy elektronikus anyagokból való tanulást.
MEGJEGYZÉS: Az RMV-személyzet képző szervezetei számára útmutatókat tartalmaz az ISO/TS 25108:2018.
A 2. szintű követelmények közvetlen teljesítéséhez a 2. táblázat szerint az 1., 2. és 3. szintre előírt óraszámok összege szükséges.
A 3. szintű vizsga közvetlen eléréséhez a 2. táblázat szerint az 1., 2. és 3. szintre előírt óraszámok összege szükséges. A 3. szintre tanúsított személyzet felelősségének (lásd a 6.3. szakaszt) és a 3. szinthez tartozó alapvizsga C része tartalmának (lásd a 6. táblázatot) mérlegelésekor szükségessé válhat más RMV-eljárások kiegészítő képzése is.
2. táblázat: A képzés legrövidebb időtartamai
|
Ipari roncsolásmentes vizsgálati jártasság
Azon a szakterületen, amelyen a jelölt tanúsítványért folyamodik, a megszerzendő jártasság legrövidebb időtartama legyen a 3. táblázat szerint Amikor a jelentkező, egynél több eljárás tanúsítását kéri, a jártasság teljes ideje egyezzen meg az egyes eljárásokra előírt időtartamok összegével.
Ha az egyént 1. szintű jártassági idő nélkül, közvetlenül 2. szintre minősítik, akkor jártasság ideje egyezzen meg az 1. és a 2. szintre előírt időtartamok összegével. A jártassági idő csökkentését nem szabad megengedni.
A jártasságot bizonyító okiratot igazolja a munkáltató, és az legyen a tanúsító testület rendelkezésére bocsátva
3. táblázat: Az ipari jártasság minimális követelményei
Roncsolásmentes vizsgálati eljárás |
Jártasság, hónapa |
||
1. szint |
2. szint |
3. szint |
|
AT, ET, LT, RT, UT, TT |
3 |
9 |
18 |
MT, PT, ST, VT |
1 |
3 |
12 |
a A hónapokban kifejezett üzemi jártasság a névleges 40 órás munkahéten vagy a törvényes munkahéten alapszik. Amikor egy személy több, mint 40 órát dolgozik egy héten, a jártasságba beszámítható az összes órák száma, azonban meg kell tőle követelni ennek a gyakorlatnak az igazolását. |
Megújítás
Az érvényesség első időszakának letelte előtt, majd utána minden tízedik évben a tanúsítvány a tanúsító testület által megújítható újabb ötéves időtartamra, a következők bemutatása alapján:
a) a megelőző 12 hónapon belül végzett látásvizsgálat megfelelő eredményének ellenőrizhető okirata;
b) jelentős időtartamú megszakítás nélküli, folyamatos és azon az eljáráson és szakterületen folytatott munkatevékenység ellenőrizhető okirata, amelyre a tanúsítvány megújítását kérik.
Ha a megújításra vonatkozó b) bekezdés szerinti feltétel nem teljesül, az egyénnek az újratanúsítás szabályait kell követni.
A megújítás kezdeményezése a tanúsított felelőssége. A megújításhoz az iratokat a tanúsítás lejártát megelőző hat hónapon belül kell benyújtani. Kivételesen, a tanúsító testület döntése esetén a tanúsítvány lejártának időpontja után tizenkét hónapon belül benyújtott iratokat is el lehet fogadni. Ennél nagyobb késedelem esetén kivételt nem lehet tenni, és a jelöltnek lehetővé kell tenni, hogy újratanúsítási vizsgát tegyen.
Újratanúsítás
Általános követelmények
Minden második érvényességi időszak letelte előtt (tízévente) a tanúsított egyént a tanúsító testület újratanúsíthatja új öt éves vagy rövidebb időszakra, ha a személy megfelel a megújításra vonatkozó követelménynek és megfelel a következő, vonatkozó feltételeknek.
Az újratanúsítás kezdeményezése a tanúsított felelőssége. Ha az újratanúsításért több mint 12 hónappal az érvényességi időszak lejárta után folyamodik, 1. és 2. szint esetén a teljes (általános, szak-, és gyakorlati) vizsgát, illetve 3. szint esetén a fővizsgát újra sikeresen le kell tenni.
Az 1. és 2. szint
Az újratanúsításra jelentkező 1. és 2. szintű tanúsítottak feleljenek meg a megújítási feltételeknek és teljesítsék a követelményeket.
Az egyénnek sikeres gyakorlati vizsgát kell tennie, amellyel bizonyítja a tanúsítványban meghatározott alkalmazási területen a munka elvégzéséhez szükséges felkészültségét. Ennek a vizsgának tartalmaznia kell az újra érvényesítendő tanúsítvány alkalmazási területének megfelelő vizsgadarabok vizsgálatát, és 2. szint esetén az 1. szintű személyzet számára használható írásos vizsgálati utasítás elkészítését. Ha minden vizsgadarabra , és 2. szint esetén az írásbeli utasítások elkészítésére az egyénnek nem sikerül elérnie legalább 70%- os osztályzatot, az egész újraminősítő vizsga kétszeri megismétlését kell megengedni az első újratanúsítási kísérletet követően, legalább 7 nappal később és 6 hónapnál hamarabb.
Ha a két megengedett ismétlés sikertelen, a tanúsítványt nem szabad újra érvényesíteni, és a jelöltnek új tanúsításért kell folyamodnia az adott szintre, szakterületre és eljárásra szóló tanúsítvány visszanyeréséhez. Ebben az esetben semmilyen vizsgamentesség sem jár bármely más, érvényesen birtokolt tanúsítvány alapján.
A 3. szint
Az újratanúsításra jelentkező 3. szintű tanúsítottaknak a folyamatos képzésről kell bizonyítékot szolgáltatniuk következőkkel megerősítve:
a) az írásbeli vizsga 3. szintre vonatkozó követelményeinek teljesítésével
b) a strukturált kreditpontrendszer C melléklet szerinti követelményeinek teljesítésével.
Újratanúsítás esetén az egyén választhat a vizsga vagy a kreditrendszer között. Ha a kredipontrendszert választja, és szükség van a munkáltató dokumentumaihoz való hozzáférésre, vagy a munkáltató telephelyére való bejutásra a követelmények teljesülésének az igazolásához, az egyénnek be kell nyújtania a tanúsító testülethez a munkáltató írásbeli beleegyezését.
Mindkét esetben (írásbeli vizsga vagy kreditrendszer) az egyénnek az adott eljárásban való folyamatos gyakorlati tevékenységének az igazolását kell elfogadásra benyújtania a tanúsító testülethez, vagy le kell tennie a 2. szintű gyakorlati vizsgát, az írásbeli vizsgálati utasítás elkészítését kivéve.
Az egyénnek sikeres vizsgát kell tennie, amely tartalmazzon legalább
Ha az egyénnek nem sikerül legalább 70%-os osztályzatot elérnie az újratanúsító vizsgán, legfeljebb két lehetőséget kell biztosítani a vizsga megismétlésére. Az összes vizsgát 12 hónapon belül kell megismételni, kivéve, ha a tanúsító testület ezt az időtartamot meghosszabbítja.
Ha a két megengedett megismételt vizsga sikertelen, a tanúsítványt nem szabad újra érvényesíteni, és az arra a szakterületre és eljárásra vonatkozó tanúsítvány visszaszerzéséhez a jelöltnek sikeresen kell teljesítenie a megfelelő fővizsgát.
Azt a jelöltet, aki a kreditpontrendszert választotta és nem felel meg a követelményeknek, újra kell tanúsítani. Ha az ilyen esetben tett, első újratanúsító vizsga sikertelen, az újra tanúsításra a strukturális kreditpontrendszeren alapuló kérvény dátumától számított 12 hónapon belül az újratanúsító vizsga megismétlése csak egyszer engedélyezhető.